Turska je zemlja koja spaja dva kontinenta, Europu i Aziju, i nudi nevjerojatnu kombinaciju kulture, povijesti i prirodnih ljepota. Bogata povijest koja seže tisućama godina unatrag vidljiva je u ostacima civilizacija poput Hetita, Grka, Rimljana, Bizantinaca i Osmanlija.
Ovdje ćete pronaći znamenitosti poput veličanstvene Aje Sofije, plave džamije u Istanbulu i drevnog Efeza. Kapadokija sa svojim čarobnim krajolicima, podzemnim gradovima i balonima na vrući zrak nezaboravan je prizor. Ljubitelji prirode bit će oduševljeni čarolijom Pamukkalea, bijelih terasa koje su jedinstvene na svijetu, kao i zapanjujućim plažama poput onih u Antaliji i Fethiyeu.
Turska gastronomija, s okusima poput kebaba, baklave i turskog čaja, očarat će vaša nepca. Mješavina modernog i tradicionalnog, miris tržnica i živahne ulice čine Tursku nezaboravnom destinacijom za sve generacije.
Donosimo nekoliko zanimljivosti o Turskoj:
Çatalhöyük, jedno od najstarijih urbanih naselja na svijetu, nalazi se u Turskoj i datira iz 7500. godine prije nove ere.
Turska je jedan od najvećih potrošača čaja po glavi stanovnika na svijetu.
Jedini grad na dva kontinenta je Istanbul što ga čini jedinstvenim gradom na svijetu.
Istanbul je bio glavni grad tri velika carstva, rimskog, bizantskog i osmanskog.
Pridružite se na ovom putovanju i doživite Tursku, zemlju koja obećava avanturu na svakom koraku!
Ovdje ćete naći korisne informacije o destinaciji, kao i neke savjete za ovo putovanje.
Turska
Informacije vezane za COVID-19:
Ukinute su sve Covid mjere za ulazak u Tursku.
Mjere za ulazak u određene zemlje se svakodnevno mijenjaju. Najnovije mjere možete provjeriti na linkovima u nastavku: https://www.iatatravelcentre.com/world.php https://mvep.gov.hr/informacije-za-gradjane-244593/konzularne-informacije-22730/preporuke-za-putovanja-22854/upozorenja/245044
Putnici su dužni pridržavati se mjera i uputa koje su na snazi u odredišnoj zemlji, kao i u zemljama tranzita te mjera i uputa navedenim u ovom tekstu i na stranicama MVEP. Upućujemo sve putnike da se tijekom cijelog putovanja pridržavaju propisanih mjera, kao i svih osnovnih epidemioloških i higijenskih mjera, nose zaštitne maske na mjestima gdje se nalazi više ljudi, često peru ruke toplom vodom i sapunom te uvijek imaju uz sebe dezinficijens i zaštitnu masku. Agencija ne odgovara za stanja nastala nepoštivanjem propisanih mjera od strane putnika.
1. OPĆI PODACI O ZEMLJI Turska, točnije Republika Turska, država je u jugozapadnoj Aziji. Transkontinentalna je, veći dio njenog teritorija je u Aziji, dok je manji dio u jugoističnoj Europi. Tursku zapljuskuju valovi Sredozemnog, Egejskog i Crnog mora. Mramorno more je unutrašnje more koje spaja Tursku s Europom i koje je prirodnim kanalom Dardaneli povezano s Egejskim morem, a kanalom Bospor s Crnim morem. Turska na zapadu graniči s Grčkom i Bugarskom, na istoku s Gruzijom, Armenijom, Azerbejdžanom i Iranom, a na jugu s Irakom i Sirijom. Predivni pejzaži, ugodna klima, te bogat biljni i životinjski svijet nešto je čime se Turska svakako može ponositi, kao i utjecajem raznih kultura i naroda, koji su doprinjeli bogatoj kulturi i povijesti zemlje. Površina zemlje: 783.356km2 Broj stanovnika: 83 milijuna stanovnika (2019.) Glavni grad: Ankara (5.6 miljuna stanovnika (2019.)), dok je najveći grad Istanbul (oko 16 milijuna stanovnika) Nacionalnost: turska Službeni jezik: turski jezik Vjeroispovijest: islam Nezavisnost: 29. listopad 1923. godine
2. VIZA Državljanima Republike Hrvatske viza za Tursku nije potrebna.
Putnici koji nisu državljani Republike Hrvatskesu obvezni sami se upoznati s viznim režimom države u koju putuju.
3. VREMENSKA ZONA Vremenska zona je GMT+1, te je u odnosu na Republiku Hrvatsku 1 sat unaprijed.
4. KLIMA Egejsku i sredozemnu regiju karakterizira divna mediteranska klima – vruća i suha ljeta, blage i vlažne zime. Crnomorsku regiju odlikuje vlažna suptropska klima s konstantnim padavinama tijekom godine, tako da su ljeta topla i vlažna, zime su hladne i vlažne. Planinski vjenci duž obale ne dozvoljavaju mediteranskoj klimi da prodre u unutrašnjost zemlje, te je klima kontinentalna. Na istoku prevladava hladna i vlažna klima.
5. HRANA I PIĆE Turska kuhinja spada među 10 najatraktivnijih svjetskih kuhinja, točnije treća je u svijetu ako ocjenjujemo kvalitetu i raznolikost. Vrlo je slična mediteranskoj. Osnovu turske kuhinje čini tijesto od pšeničnog brašna za neizbežni bijeli kruh (ekmek), fide (lepinja), simit, manti (tjesto) i jufka (lisnato tjesto). Pored kruha, značajno mjesto u turskoj kuhinji zauzima rižoto – jelo od riže. Priprema se na mnogo načina, može biti i glavno jelo, a može ići kao dodatak mesu. Nazivom ćevap (kebap) označavaju se sva jela od mesa, a za Tursku je karakterističan i burek. Kao desert služi se čuvena baklava, koja se često pravi s pistacijama ili pak s čokoladom, lješnjacima ili orasima.
6. ZDRAVLJE Informacijama o pojavi zaraznih bolesti u inozemstvu možete pristupiti putem web-stranice Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), gdje se također objavljuju dodatne zdravstvene informacije za turiste. Sanitarni su uvjeti u turskim hotelskim kapacitetima veoma dobri, naročito kada je riječ o hotelskim smještajima više kategorije. Ne treba konzumirati vodu iz vodovoda, već se isključivo može koristiti za osobnu higijenu i druge tehničke potrebe.
7. OSIGURANJE Osiguranje nije obavezno, ali je preporučljivo. Možete ga uzeti u bilo kojoj osiguravajućoj kući ili kod nas u agenciji, do 5 dana prije putovanja. Za informacije o cijenama osiguranja možete se raspitati u agenciji.
8.SIGURNOST Sigurnosna situacija u Turskoj je stabilna. U slučaju boravka naših turista preporučuje se izbjegavanje prisustva mjestima masovnog okupljanja, kao i kretanje izvan zona predviđenih za boravak turista. Procjena je da u istočnim i jugoističnim turskim provincijama postoje elementi pojačanog sigurnosnog rizika, u usporedbi s drugim djelovima Turske.
9. LOKALNA VALUTA Valuta u Turskoj je nova turska lira (TRY). 1 EUR = 8.68 TRY.
10. KREDITNE KARTICE I BANKOMATI Korištenje kreditnih kartica i bankomata je moguće u Turskoj, međutim zbog visokih provizija prilikom plaćanja kreditnim karticama i podizanja novca na bankomatima, svakako preporučujemo ponijeti gotovinu.
11. KOMUNIKACIJA Možete koristiti svoj mobilni telefon u Turskoj ako je vaš operater omogućio međunarodni roaming. Međutim, ako je vaš boravak nešto duži, preporučuje se da kupite lokalnu prepaid SIM-karticu.
12. STRUJA Napon električne energije je 220 V i 50 Hz. Standard u Turskoj je utičnica centralno-europskog tipa.