Obilazak Sigiriye i Dambulle
Cjelodnevni izlet – posjećujemo kompleks hramova u špiljama u Dambulli koje se nalaze na UNESCO-voj listi Svjetske baštine. Ovo su najveći i najbolje očuvani hramovi u špiljama na području Šri Lanke. Stijene se uzdižu u visinu od 160 metara, a u sebi čuvaju 5 pećina koje su oslikane i čuvaju mnogobrojne statue kako Bude, tako i kraljeva Šri Lanke i hindu bogova. Hramovi u špiljama potječu iz 1. stoljeća prije Krista. U podnožju stepenica koje vode do pećina, nalazi se Zlatni hram, velika šarena, pomalo kičasta građevina s ogromnim zlatnim sjedećim Budom od čak 30 metara. Hram je, zapravo, budistički muzej u kojem se nalaze postavke procesije čitavog Budinog života i dosta statua pripada nacijama okolnih budističkih zemalja. Sama Dambulla datira još iz 1. stoljeća prije Krista kada je kralj Vataga, bježeći od Tamila, našao utočište u ovim špiljama i ostao u njima 14 godina. Kada je povratio prijestolje, u znak zahvalnosti počeo je ovdje graditi hramove koje su nakon njegove smrti nastavili širiti kendijski kraljevi. Nalaze se na visini od 160 metara i do samog vrha ima nešto manje od 1000 stepenica. Na stepenicama srećemo male slatke prodavačice lotosa i ljiljana, čitače dlanova, neumorne prodavače magneta, ponekog čergara s kobrama i pitonima i zaljubljene parove.
Samo 15 kilometara od Dambulle, na stijeni od 200 metara, okružena nepreglednim šumama i crvenom glinom, leži Sigiriya, Kasapina utvrda i nekadašnja prijestolnica šrilankanskog carstva. Sigiriya je stijena čiji doslovni prijevod znači "lavlja stijena", a predstavlja veliki kompleks koji se nalazi na popisu Svjetske baštine još od 1982. godine. Sigiriya je kamena tvrđava iz 5. stoljeća s ostacima starih spremnika za vodu, prelijepim vrtovima i iznimnim umjetničkim bogatstvom. Nalazi se u središtu otoka, na velikoj nadmorskoj visini u odnosu na svoje okruženje, te je vidljiva iz gotovo svih okolnih mjesta udaljenih i po više kilometara. Lavlja usta i prelijepi vrtovi su najposjećenije atrakcije na ovom lokalitetu.
Cijeli kompleks datira iz 5. stoljeća, ali se vjeruje da je stijena pružala utočiste redovnicima još od 3. stoljeća prije Krista. Kasapi, jedan od dvojice sinova kralja Dhatusena, koji je svog oca zarobio, a brata protjerao u Indiju i odlučio sebi sagraditi utvrdu na vrhu stijene. Kažu da se cijeli kompleks gradio samo 7 godina. Nakon što je pretrpio poraz u sukobu sa svojim bratom, Kasapi je 491. godine izgubio svoje kraljevstvo i zemlja je vraćena redovnicima. Obilazimo cijeli kompleks s lokalnim vodičem i penjemo se do samog vrha stijene.
Cijena izleta uključuje:
- prijevoz, ulaznice, vodič na engleskom jeziku i predstavnik agencije