Obilazak Marrakecha
Obilazak Marrakecha započinjemo šetnjom kroz Melu (židovska četvrt) u kojoj se nalazi najstarija sinagoga u gradu, kao i židovsko groblje. Nastavljamo šetnju do El Bahie, palače koja datira iz 19. stoljeća. Nekoliko desetljeća služila je kao rezidencija velikog vezira. Njezin se vrt smatra jednim od najljepših u cijelom Maroku, na što su svi veliki veziri bili posebno ponosni. Nastavljamo uz palaču El Badi, odnosno Veličanstvenu palaču. Sagrađena je za vrijeme sultana Ahmeda Al Mansura, u drugoj polovici 16. stoljeća. Bio je suvremenik i saveznik engleske kraljice Elizabete I. U svijet je ušao kao jedan od najmoćnijih i najbogatijih sultana. Smatrali su ga velikim diplomatom, graditeljem, osvajačem i zaštitnikom umjetnosti. Prava renesansna figura u zaleđu glavnih renesansnih tokova, duboko u podnožju mitske planine Atlas. Došao je iz dinastije Saadi, čije se grobnice nalaze nedaleko od same palače.
Nakon palače ulazimo u ulicu zaštićenu nadstrešnicom od sunca, prošaranu štandovima i ljudima koji nekamo hrle "poput muha bez glave". Tko ovdje ne govori arapski ili berberski, kao da nije bio u Maroku. Stotine uličnih prodavača prodaju svoje rukotvorine. Tetovirane žene pokazuju nam umjetnost nacrtanu na rukama i licu, nudeći nam i tetovaže, dok se bezbroj skutera pokušava probiti kroz rijeku ljudi. Šećući kazbom, pred nama se pojavljuju najljepša gradska vrata - Bab Agnau. To su jedna od 19 vrata Marakeša, a izgrađena su u 12. stoljeću, za vrijeme dinastije Almohada. Naše putovanje nastavljamo posjetom jednoj od najljepših džamija u gradu. To je džamija Kutubija, koja poput svjetionika pruža pristup svima onima koji su lutali uskim ulicama i uličicama starog grada. Na prostranom platou oko džamije vidimo ostatke stare bogomolje i palače vladara dinastije Almoravid, druge po redu marokanske dinastije i jedne od najmoćnijih afričkih dinastija ikad. Ispred džamije turiste dočekuju lukavi kočijaši s ukrašenim kočijama i snažnim arapskim konjima, ali nastavljamo laganu šetnju po Crvenom gradu. Kočijaši se smatraju iznimno vještim pregovaračima i imamo cijeli dan da usavršimo naše pregovaranje u ovom gradu koji nikad ne spava.
Zaglušujuća buka pojačava se dok se približavamo jezgri, a na kraju vidimo zasljepljujuću svjetlost i srce starog grada. Prostrani trg Gemma el Fna, simbol Marrakecha, nalazi se ispred nas. Sam trg nalazi se na UNESCO-voj listi svjetske baštine upravo zbog svoje autentičnosti. Mnogi stranci zaljubili su se u Marrakech upravo zbog Trga Jem el Fna i uvijek su mu se vraćali. Na ovom su se trgu nekad davno izvršavale smrtne kazne. Mnoge su karavane prošle otkad se posljednja glava razbojnika otkotrljala po kaldrmi trga. Danas se ovdje nalazi bezbroj štandova, gdje ćemo kupovati svježe cijeđene voćne sokove, koje nasmijani prodavači pripremaju na licu mjesta. Zalazimo dublje u medinske bazene. U tim uličicama možemo kupiti gotovo sve, od igle do lokomotive. Vješti pregovarači mogu izaći iz ovih soukova s vrećom punom suvenira po izuzetno pristupačnoj cijeni. Umijeće pregovaranja iznimno je teško, a prodavači u Marrakechu definitivno su majstori svog zanata pa morate biti ustrajni, beskompromisni i hrabri. Na kraju uvijek netko popusti, na obostrano zadovoljstvo.
U cijenu izleta uključeno: lokalni vodič na engleskom jeziku, organizirani prijevoz po predviđenom itineraru, usluge predstavnika naše agencije.
U cijenu izleta nije uključeno: ručak, ulaznica u palaču El Bahia (oko 70 MAD), napojnice za lokalne vodiče i vozače, individualni troškovi.